מונטנגרו שפה מקומית

מונטנגרו מהי השפה המקומית – באיזו שפה מדברים במונטנגרו? כל מה שצריך לדעת על השפה של המקומיים במונטנגרו הנקראת "מונטנגרית"

כל כך ברור מאליו שכדאיות פוליטית מכתיבה שהשפה הנוכחית של מונטנגרו נקראת מונטנגרי. אנחנו מדברים כל הזמן על 'השפה המונטנגרית', אבל מה השימוש בה אם זה לא מונטנגרים, מונטנגרים, סרבים, קרואטים, אלבנים, בוסנים או קבוצות אתניות אחרות?

השפה הרשמית

היא מונטנגרית, שהיא בעצם זהה לסרבית וניתן לכתוב גם בלטינית וגם בקירילית. אין מילה רשמית ל"מונטנגרו "במונטנגרו, למעט העובדה כי האלף-בית הנפוץ ביותר המשמש במונטנגרו הוא הגרסה הקירילית הסרבית. האלף-בית הסרבי תוכנן בשנות ה -30 של המאה העשרים על ידי הבלשן הקרואטי לודוויט גאג 'והוחלף מאוחר יותר באלף-בית הקירילי. האלף-בית הקירילי הסרבי המודרני הומצא בשנת 1814 על ידי הבלשנים הסרבים ווק וקרדז'יץ '. למעשה, ישנה תפיסה מוטעית נרחבת לפיה מונטנגרים משתמשים באותיות "קיריליות" ו"לטיניות ", אך היא למעשה האחרונה.

סרבית הייתה השפה הרשמית של מונטנגרו הקומוניסטית

והסרבו-קרואטית הוצגה בחוקה של הרפובליקה הסוציאליסטית של מונטנגרה בשנת 1974 (הצעת מחיר נדרשת). קרואטית, סרבית ובוסנית הוצגו כשפות רשמיות על ידי רוב האוכלוסייה, שהורכבה ממקבלי ההחלטות. החוקה החדשה, שאושרה ב- 19 באוקטובר 2007, הכריזה על מונטנגרו כ"שפה הרשמית "של סרביה, אך הכירה גם באלבנית, בוסניאק, קרואטית וסרבית. בשנת 2008 אושרה החוקה החדשה, שהפכה את מונטנגרים לשפה הרשמית של מונטנגרו והכירה באלבנים, בוסניה והרצגובינים, סרבים, קרואטים, מונטנגרים, סלובנים ומיעוטים אתניים אחרים.

בוסנית היא אחת משפות המיעוטים במדינה ויש לה קווי דמיון לשפה המונטנגרית, אך אינה השפה הרשמית של בוסניה.

מונטנגרי

היא השפה הרשמית של הקבוצה האתנית המונטנגרית של בוסניה והרצגובינה, הכוללת את כל אלה שקראו להם פעם סרבו-קרואטית. השפות הסטנדרטיות של מונטנגרו מבוססות על המזרח הרצגוביני, שהוא גם הבסיס לקרואטית, סרבית ובוסנית סטנדרטית. ניבים אחרים של בוסניאק וקרואטית הם CAKAVIAN (KAJK AVIAN), שאינו כתוב בדרך כלל ומדובר רק במערב קרואטיה ונויוסטוקאבית. אחד מהם מבוסס על אותו ניב, NeoOCavians, אך עם איות והגייה שונים (למשל "NOSTOKAVian").

לשפה יש דיאלקטים שונים, כולל קייקביאן וקאקוויאן, והיא מדוברת על ידי אנשים בבוסניה ובסרביה השכנות. אנשים רבים מדברים גם אלבנית באופן שוטף, אם כי לא כמו בשפות אחרות באזור.

תיירים המגיעים למדינה יפה זו יוכלו להבין ולתקשר בקלות עם השפות הסרביות והמונטנגריות והשפות הסרביות

המונטנגריות, הבוסניות והקרואטיות של התושבים המקומיים. ישנם גם מספר דיאלקטים, כגון Kajkavian, Khakvian ו- Kjevan, שאינם מדוברים על ידי כל דוברי מונטנגרו, אך הם מובנים היטב על ידי אחרים מבלי שיהיה צורך בתרגום כלשהו. למרות שהם מסווגים אחרת כ"בוסנים "ו"קרואטים", הם מדוברים גם על ידי אנשים בבוסניה ובסרביה השכנות ובמדינות אחרות באזור.

הדבר החשוב ביותר שיש לזכור

הוא שהשפה המונטנגרית לא באמת שונה מכל שפה אחרת. יתר על כן, יש עדיין מונטנגרו שפה ספרותית שאינה זהה לסרבית, מונטנגרית, בוסנית או קרואטית, לפחות בכך שהיא ניב של השפה הלאומית ולא שפה בפני עצמה. אין גם "שפה ספרותית" במובן של שפה בעלת משמעות ספרותית מסוימת, כגון ספר, שיר או רומן.

בהתחשב בכך שהתרבות המונטנגרית תמיד ראתה עצמה סרבית

עלינו להמתין עד שהשפה תהיה מובנית כך שהיא לא רק ניב, אלא גם שפה ספרותית משל עצמה. יום אחד זה יכול להיות סטנדרטי, זה יכול לקבל קוד ISO, או שהוא עשוי להיות בשימוש נרחב מהסרבית, כך שהוא יהיה תואם לוויקיפדיה. היא תישאר שפה, למרות הרקע הפוליטי שלה, ויום אחד היא תהיה אחד הגורמים החשובים ביותר לעתיד מונטנגרו.

על פי מפקד האוכלוסין של 2011

36.97% מאוכלוסיית מונטנגרו מדברים "מונטנגרי". סרבית היא שפה דרום-סלאבית המדוברת על ידי כ-9-10 מיליון איש, ולדברי ווסנה סמיטל, פרופסור לבלשנות באוניברסיטת זאגרב, סרביה, היא השפה השנייה בפופולריות במונטנגרו.

זה המקרה גם במפקד האוכלוסין, שנערך בשנת 2011, אז הוכרה הסרבית כשפה הרשמית של מונטנגרו, כפי שהוכרז במפקדי האוכלוסין הקודמים מאז 1991. במפקד 1991 הוכרז "מונטנגרי" ו מקובלת על האוכלוסייה.

סרבית הייתה השפה הרשמית של מונטנגרו הקומוניסטית עד להסכם נובי סאד משנת 1950

שהגדיר את השפה הסרבו-קרואטית. בשנת 1974 היא שולבה בחוקה של הרפובליקה הסוציאליסטית של מונטנגרו והשפה החדשה ששמה החדש הוצגה כשפה הלאומית. מאותה סיבה נערכה בסרייבו הצהרה על השפה המשותפת, עליה חתמו משתתפי הוועידה, לפיה שתי השפות דוברות במדינות הבלקן שדיברו בעבר וכי יש להחשיב אותן זהות. זה גם נולד מהקביעה שיש רק שפה אחת, ללא גרסאות שונות.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה במונטנגרו מתחילה כאן