Search
Close this search box.

העיירה זאבליאק במונטנגרו מציעה לתיירים אפשרויות רב עונתיות. עבור מבקרים רבים היעד הזה הוא יעד מושלם לטיול חורף, בעוד רבים אחרים בוחרים בו לחופשת קיץ.
מה שלא תעדיפו, ננסה כאן לעבור על כל מה שצריך לדעת לפני ביקור בזאבליאק מונטנגרו.

ז'בליאק מונטנגרו - לגעת בשמיים

העיירה ז'בליאק היא הגבוהה ביותר בכל איזור הבלקן. שיא הגובה הנרשם בעיר הוא 1456 מטר! היא ממוקמת במרכזו של רכס ההרים האדיר דורמיטור (Durmitor) ובמרכזו של הפארק הלאומי דורמיטור. 

באופן טבעי בשל גובהה, מהווה העיר מוקד תיירות לחודשי החורף, אך כאמור ממש לא רק אז. יש מה לראות ומה לעשות פה לאורך כל השנה. 

תיירות טבע ונופים באיזור העיירה זבליאק - מונטנגרו

בעיירה זבליאק תוכלו לחזות בקניון הגדול ביותר באירופה. לא כזה שקונים בו בגדים, אלא דווקא כזה שיצר הטבע. הקניון המשתרע מסביב לנהר "הטארה"  (the Tara River) עצום ומרשים, ומושך אליו אלפי מבקרים לאורך כל השנה.
העיר מוקפת גם מספר נהרות ורכסי הרים מרשימים, ונראית לפעמים כאילו נלקחה מתוך גלויה. מחזות טבע מופלאים אלו מושכים לעיר תיירים רבים בעיקר בחודשי הקיץ,
שכן אז הראות טובה יותר ומאפשרת ליהנות מהטבע הנהדר שיש לעיר להציע. 

אטרקציות בזאבליאק והסביבה

בשל מיקומה , תופעות הטבע שבה ואופיה של העיר, מרוכזות רוב האטרקציות באופן טבעי בנושא הטבע והתיירות הפעילה. ביקור באחד מנפלאות הטבע, או פעילות ספורטיבית הקשורה אליהם הן האטרקציות המרכזיות כאן.

ביקור בפארק הלאומי דורמיטור (Dormitor National Park)

הפארק הנהדר הזה נמצא באיזור רכסי ההרים מצפון לעיר מונטנגרו.  הפארק ממוקם בין נהרות ורכסי הרים המנשאים עד לגובה של 2300 מטר מעל פני הים ! האיזור כולו מאופיין באלפי קילומטרים של יערות שיד אדם לא נגעה בהם, קניון עצום ואין סוף רכסים – נוף שאנחנו לא מכירים ממחוזותינו ושיגרום לכם להרגיש קטנטנים אל מול איתני הטבע העצומים. בהחלט חווייה מעוררת חושים. 

תצפית על נהר הטארה (Tara River Panorama)

מאז שנת 1980, נמצאים הפארק והקניון תחת הגנה של אונסק"ו, לאחר שכבר ב1977 הוכרז הקניון כאתר אקולוגי מוגן. שבעה חלקים מהפארק הוכרזו כשמורות טבע מוגנות, וזאת בשל הכמות העצומה של הזנים הייחודיים המתקיימים באיזור. לא פחות מ314 בעלי חיים המוגדרים כמוגנים בשל החשש מכחדה חיים באיזור הזה של מונטנגרו, כולל 163 זני ציפורים החיים באיזור הדורמיטור.

בפארק עצמו תוכלו למצוא שלל אפשרויות ואטרקציות הקשורות לטבע המיוחד והמגוון – "טרקים" רגליים, טיפוס הרים, סקי כמובן, ראפטינג בנהר הטארה, דיג וקמפינג. לכם נשאר רק לבחור.

ביקור בקניון נהר הטארה (Tara River Canyon) – בסרבית Kanjon rijeke Tare

ברוכים הבאים לנהר והקניון היפים והמרשימים ביותר באירופה כולה. הנהר הזה מכונה בידי רבים ה"דמעה של אירופה" , בשל צורתו ובשל צלילותו. הנהר נראה כל כך נקי וצלול, שלעיתים נדמה כאילו זו אחיזת עיניים. המחזה הזה הוא אחד מאותן חוויות, שחובה לראות כדי להבין. מעטים המקומות בעולם כולו המציעים עושר כזה מבחינת תופעות הטבע ומחזות בלתי נשכחים כמו שתמצאו בקניון הזה. מטיילים שהיו פה מספרים שהם רק מחכים להזדמנות לחזור. 

ביקור בגשר נהר הטארה (Tara River Bridge)

דרך נוספת ומומלצת על פי רבים לצפות במחזה הנפלא של הנהר והקניון, היא דרך ביקור בגשר נהר הטארה. הגשר העצום הזה, שהיה הגדול באירופה בעת שהסתיימה בנייתו, ממוקם 172 מטרים מעל נהר הטארה. מהגשר תוכלו לקבל תצפית נהדרת לעבר הנהר והקניון, ובמקביל ליהנות מאחת מהמסעדות ובתי הקפה הממוקמים בסמוך. הגשר מהווה לאורך השנים מושא השראה עבור אמנים רבים, ואפילו ארכיטקטים ומהנדסים רבים מגיעים לחזות בפלא הזה. בביקור בגשר תוכלו לבחור מספר מקומות לבקר, אך האטרקציה הבולטת בנקודה זו היא יציאה לרפטינג בנהר הטארה. 

זבליאק
זבליאק

לינה באיזור העיירה הצפונית זבליאק

העיר זאבליאק מציעה לרשות המטייל מגוון פתרונות לינה. העיר עצמה איננה יקרה במיוחד, ובהתאם לא תמצאו בה הרבה מלונות מפוארים של חמישה כוכבים. מלונות של שניים עד ארבעה כוכבים תוכלו למצוא בקלות, בנוסף לאין ספור מוטלים והוסטלים. הלינה בזאבליאק בפרט, ובצפון מונטנגרו בכלל, זולה משמעותית לעומת ערי החוף. שימו לב – בשל הגובה העצום בו ממוקמת העיר, אין בשום מקום מזגנים, גם לא במלונות המפוארים ביותר. 

Booking.com

אוכל בזאבליאק מונטנגרו

העיר זאבליאק משמרת רבות את התרבות המקומית. בדומה לערים צפוניות אחרות, רשתות המזון העולמיות אמנם הגיעו למדינה, אך אינן תופסות מקום משמעותי. המטבח המקומי פה הוא עדיין הדומיננטי ביותר, ומושפע בעיקר ממאפייני הטבע של האיזור. כלומר הרבה מנות המבוססות דגים, והרבה מרקים ומאכלים חמים אחרים שמטרתם לחמם את הנפש כשבחוץ קר מאוד לפעמים. בביקור בעיר מומלץ להתנסות באוכל המקומי המוגש בדוכני רחוב או במסעדות. מגוון רחב מוצע גם לקהל הצמחוני. 

שאלות נפוצות על זבליאק

באופן טבעי מדובר בעיר קרה בשל גובהה האדיר. בין החודשים נובמבר ומרץ הטמפרטורה הממוצעת היא באיזור האפס מעלות, כשבינואר ופברואר הממוצע אפילו נמוך מכך.

ובכן בעיר זאבליאק יורד גשם כל השנה. חודש נובמבר הוא לרוב הגשום ביותר, בעוד שבחודש אוגוסט נרשמת לרוב כמות המשקעים הנמוכה בשנה.

העיר הצפונית מהווה אמנם אטרקציה מבחינת עונת החורף והאפשרויות הרבות שבה, אך בשל איתני הטבע המרשימים והאטרקציות המיוחדות, פופלארי היעד הזה לאורך כל ימות השנה.

ובכן זה תלוי. מזג האוויר הקר ואופי האטרקציות לא בהכרח מתאים לכל הילדים, ובוודאי מתאים אף פחות לילדים צעירים. אבל עבור אלו שכן מרגישים טבעי בקור ולא מתנגדים ללבוש הרבה ביגוד חם, מקום זה יכול להיות גן עדן.

כשלושה עד ארבעה ימים אמורים להספיק בכדי להתרשם ממה שיש לעיר הזאת ולנפלאות הטבע להציע, כך שתישארו גם עם טעם של עוד.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה במונטנגרו מתחילה כאן

דילוג לתוכן