נייגושי – Njegusi

נייגושי – Njegusi הינו כפר או עיירה קטנה, צומחת על דרך ההרים המתפתלת בפארק לובצ'ן, ויושבת ממש לפני מעבר ההרים המוריד את הנוסעים אל צטינייה. הנוף יוצא דופן, ושווה לעצור בכפר רק כדי לצפות בו בנחת, אבל יש גם סיבות נוספות, חומריות יותר. אנשי הכפר טוענים שבגלל מעבר ההרים זורמות רוחות מצד אחד לצד האחר, והאוויר במקום הוא מיוחד במינו, והוא טוב בעיקר כדי לעשן בשר ולייצר גבינות. הכפר ידוע בתור מרכז לעישון בשר (פרשוטו) ולייצור גבינות, וכל מי שעובר בו חייב לעצור ולטעום מהבשר המעושן ומהגבינות, ולקנח בכוס שיכר מקומי עשוי מדבש מדובינה, שגם הוא לתפארת המקום. מטיילים המעוניינים בטרקים, יכולים לשכור בכפר בקתות ללינה, ולערוך ממנו כמה טרקים בהרים המדהימים. הכפר קרוי על שם פטר השני פטרוביץ' נייגושי (1830-1850), צאצא למשפחת פטרוביץ' ששלטה במונטנגרו מאז שנת 1697 בתפקיד הכפול של בישופים ושליטים.

פיסת היסטוריה : פטר ה-II פטרוביץ', אחת מהדמויות היותר נערצות בהיסטוריה של מונטנגרו, נולד לפני מעט יותר ממאתיים שנה בבית הזה שבכפר נייגוש (Njegusi), על אם הדרך העתיקה, היורדת מצטינייה לקוטור (זהו "כביש הסרפנטינה", שממנו נשקפים המראות הכי מדהימים של מפרץ קוטור).

הוא היה מנהיגה של מונטנגרו בתקופה רוויית עימותים מול השילטון העות'ומאני, אך נודע גם כסופר ומשורר, שהשפיע רבות על התרבות המונטנגרית והסרבית.

חוץ מהחשיבות ההיסטורי שלו, ידוע גם הכפר העתיק והציורי, נייגוש, בתור המקום שבו ניתן לקנות את הגבינות והבשרים המעושנים הכי טובים במונטנגרו.

(המוזלאום שלו נמצא בשמורת לובצ'ן הסמוכה ומומלץ לטפס לתצפית יפה מהפסגה עליה נבנה.461 מדרגות ליתר דיוק..)

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה במונטנגרו מתחילה כאן