חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אגם פיווה PIVA LAKE- Pivsko jezero

אגם פיווה ממוקם בחלק הצפון מערבי של מונטנגרו ליד הגבול עם בוסניה והרצגובינה . אזור זה מוקף בהרים, שמורות טבע ומשובץ באגמים, יערות, נהרות,

נקודות תצפית מרהיבות, כפרים קטנים ועיירות ציוריות, היסטוריה מרתקת ותוכלו לראות גם מינים רבים של צמחים ובעלי חיים.

העיירה הקטנה  פלוז'ין ממוקמת על שפת אגם פיווה. כשפסגות דורמיטור העצומות, וולוג'אק ולדיניקה נראות ברקע. פלוז'ין היא העיר הצעירה ביותר באזור.

אגם פיווה פארק הטבע הראשון במונטנגרו

פיווה (Pivsko jezero) הוא אגם מלאכותי  שנוצר לאחר בניית הסכר על נהר פיבה.הנוף סביב האגם הוא של עצים צפופים וקניונים מרהיבים שנוצרו על ידי נהרות טרה, פיבה, קומרניקה וסושיצה.

פיווה הוא פארק הטבע האזורי הראשון במונטנגרו, הוכרז ב- 22 באפריל 2015. פארק הטבע מחבר בין הפארק הלאומי סוצ'סקה (בוסניה והרצגובינה) לבין הפארק הלאומי דורמיטור. הוא משתרע על שטח של כמעט 32,500 דונם.

קניונים שנוצרו על ידי נהרות טרה, פיווה, קומרניקה וסוסיקה יוצרים מערכת של נהרות וקניונים עמוקים עם נופים יוצאי דופן . קניון פיווה ביחד עם קניון טארה נחשבים לבין היפים ביותר באירופה כולה.

אגם פיווה הוא מעשה ידי אדם ונוצר לאחר שהנהר עלה על גדותיו מספר פעמים ויצר הצפות המסכנות את תושבי האיזור כולו ולכן היה צורך בסכר. 

ההיסטוריה של אגם פיווה

סכר נהר הפיווה ליצירת כוח הידרוולוגי  הוקם בשנת 1975, הסכר הוקם ליד הכפר מרטיניה,  10 קילומטרים מסצ'פאן , וגובהו 220 מטרים. האגם עצמו עמוק במקומות מסוימים יותר מ -200 מטרים, ואורכו 45 קילומטרים. 

הגובה הוא 675 מ 'מעל פני הים, מה שהופך אותו למאגר המלאכותי הגבוה ביותר בעולם. אגם פיווה מייצג את מאגר המים המתוקים הגדול ביותר.

 בתחתית האגם  היה בעבר מנזר פיווה מהמאה ה-16 , אך הוא הועתק משם עת בנו את הסכר .עם צבעו הכחול ירקרק והמים הצלולים, 

זהו אחד האגמים היפים ביותר במונטנגרו. למרות שהוא מעשה ידי אדם, האגם מלא בדגים (פורל וגוש)  ואהוב במיוחד על חובבי דייג. 

הצבע הירוק העמוק של האגם נובע מהעצים הסובבים אותו המשתקפים על מימיו ,בימי הקיץ ניתן לשחות באגם שאינו אגם קרחוני כמו רוב אגמי מונטנגרו. 

כמו כן רבים שוכרים סירה ויוצאים לשייט על האגם. האגם מוקף בטבע בתולי ומערות שניתן להיכנס אליהן . האגם מוקף במסלולי הליכה העוברים ביער .

תוכלו ליהנות מיעדים שאפשר להגיע אליהם רק באמצעות סירה, כמו מערת אוטסה, פודבודז'ה, האי גראדאק ועוד מקומות יפים רבים של אגם פיווה.

מה יש באזור של אגם פיווה

בסמוך לאגם מיקמו מחדש את  מנזר פיווה הקדוש שהועתק ממקומו, מומלץ מאוד לבקר במנזר, עת אתם מגיעים ליום טיול באגם.

העתקתו היתה פרויקט בנייה מורכב למדיי של עקירת מנזר ושימור המבנה בשל הרצון לשמר את ציורי הקיר המקוריים, מדובר במקדש מונומנטלי שנצבע בפנים עם 1.260 מ"ר של ציורי קיר בעלי ערך רב. 

המבנה עצמו נראה פשוט מאוד מבחוץ, אך כשתיכנסו פנימה, התכוננו להתפעל , אתם  תופתעו מהיופי ומהצבעוניות של ציורי הקיר העתיקים ויש למנזר משמעות היסטורית בתרבות של מונטנגרו. 

הכנסייה נבנתה הודות למטרופוליטן סאוואטיה סוקולוביץ 'דאז בשנים 1573-1586 במקום מקדש ישן יותר. עד מהרה הפך לאחד המרכזים החשובים ביותר של אמנויות הרוח בנשך דורות רבים.

החלק הפנימי מלא בעיתורים מוזהבים וחיתוכי עץ משנת 1638. העיצוב מתאפיין בגילופים וסמלים מצויירים. בכנסייה יש ריהוט דקורטיבי של נוטר דאם, שולחן הכתיבה ודלתותיו, עשויים שנהב. 

הצלב עשוי גם הוא מזהב והמראה מפעים ומרטיט את הלב, אתם תעמדו כמשתהים ולא תבינו איך המבנה האפור מבחוץ התגלה כאוצר ופנינה אמיתית מבפנים.

אוצר המנזר מורכב מאוספים של כתבי היד וספרים מודפסים מוקדמים בבלקן (הפשטר היחיד שהשתמר ומכאן חשיבותו ההיסטורית).

מעבר לשייט וטיול סביב האגם והיערות סביבו, ניתן לטייל בשמורת הטבע הסמוכה דורמיטור. פארק הטבע פיווה גובל גם בפארק הלאומי דורמיטור והוא מהווה הרחבה מושלמת של הפארק הלאומי הזה , 

תוכלו לטייל סביב הפסגות ווג'ניק, גוליה, וולוג'אק ומגליץ ' בהן פרוסים מאות רבות של שבילי הליכה .

אזור פלוז'ין ופיווה מהווים אזור הררי מונטנגרי נרחב. נקודות מבט ותצפיות פנורמיות, נופים עוצרי נשימה שיותירו אתכם פעורי פה.

מסלולי הליכה באגם פיווה

הנקודה הנמוכה ביותר של הפארק האזורי פיבה נמצאת בגובה של 433 מטרים ב Scepan polje (polje – field), במפגש הנהרות פיווה וטארה נוצר נהר דרינה. אזור זה ידוע בעיקר ברפטינג על נהר הטרה.

אחד מהשבילים הפופולריים ביותר בפארק פיווה הוא שביל טיול  בהר STABNA TRAIL – Kručica 

הוא חלק ממסלול ההליכה המוביל מהר קרוצ'יקה Kručica לפסגה הנקראת Veliki Vitao      .

 מקרוצ'יקה תוכלו לעלות על שביל טיולים המוביל אל הכפר סטבנה דרך אגמי סטבנה, וכך לחזור לנקודת ההתחלה בכפר זה. שביל הטיול סטבנה – קרוצ'יקה, באורך 5.50 ק"מ וגובהו היחסי של 720 מטר. 

מדובר במסלול הליכה קל, ניתן לחצות את השביל תוך כשעתיים ו -20 דקות לכיוון אחד, והחזרה אורכת כשעה ו -40 עד שעה ו -50 דקות. 

נקודת ההתחלה של השביל היא בצומת צפונית לכנסייה, ואז בהמשך השביל לאורך כביש אספלט צר לחלקו העליון של הכפר סטבנה ובמרחק של 1.1 ק"מ ישנה פנייה לדרך העפר לכיוון הצד התלול המיוער. 

בהמשך, השביל עובר דרך יער האשור בצד התלול עד שהוא מגיע למרעה הציורי , לאחר מכן, השביל מוביל לצפון -מערב עד למראמוריה (בית הקברות הישן).

 מסלול זה פונה צפונה מערבה לכיוון הבקעה הטבעית אל המעיין הנקרא זמוניצה, הממוקם על מדרון ההר קרוצ'יקה. מקרוצ'יקה היא ממשיכה בשביל המסומן עד לפסגה הנקראת Veliki Vitao בכיוון צפון ממנה משתקפים נופים מרהיבים.

Seljane שביל הליכה

הליכה קלה לאחד החופים המבודדים בו תוכלו לשחות . טיילו בסלג'נה מבית ההארחה Vacuzaj בירידה לחוף קטן מוסתר ומקום מושלם לפיקניק באגם פיווה. הטיול עובר ליד מקור לשתייה, כמה בתים ונכנס ליער לכיוון האגם.

Veliko jezero and Malo jezero

מסלול הליכה מעגלי העובר על פני שני אגמים. אחד מהם מספיק גדול לשחייה. נופים פנורמיים נהדרים , השביל עובר דרך ירידות תלולות בין ההרים.

Park prirode Piva: Stabanska jezera

שביל הליכה לשני אגמים, Stabanska jezera, אגמי סטבנסקה 

שביל: 2.5 ק"מ.

 אגם וליקו סטבנסקו שוכן בגובה 1,325 מ 'מעל פני הים, שטחו כ- 42,000 מ"ר, עומק של עד 9 מ' ואורך של 300 מ '.

האגם הקטן נמצא בגובה 1,194 מ' מעל פני הים.מ"מ, שטח כ- 10,500 מ"ר, עומק כ -4 מ 'ואורך 160 מ'. 

איך מגיעים לאגם פיווה

כביש הגישה ל- Stabanska jezera הוא מפלוז'ין בכביש מקומי ל- Vrbnica, Stubica, Župa Pivska ו- Stabna. במרכז פלוז'ין פנו שמאלה לכביש לסטבנסקה.

 כביש אספלט עובר מפלוז'ין ומגיע לגשר על נהר ורבניצה, לאחר חציית הגשר הכביש ממשיך בעלייה ולאחר כמה עיקולים יש צומת שממנו פונים שמאלה לכפר סטבנה , על כביש אספלט באורך של כ -3.5 ק"מ. 

בכפר שימו לב לפנייה לכיוון אגמי סטבנג 'כי מקום הפנייה אינו מסומן לעין. לאחר שעוברים את בית הקברות והכנסייה (כ -200 מ'), עליכם לפנות שמאלה הקטע האחרון בכביש הגישה לסטבנסקה ג'זרה הוא כביש המקדאם, נמצא כ -1,700 מ 'מהאגם הקטן. 

ממקום זה לאגם הקטן, אי שם באמצע הכביש, ישנם כרי דשא עצומים וקצת יותר מ -500 מ לאחר מכן החלק הראשוני של המסלול של , תראו שרידים של צריף, השביל עובר לזמן קצר ביער אשור ואגם סטבנסקו הקטן והיפה מתגלה בעמק.

 אגם וליקו סטבנסקו נמצא מצפון למאלי (דונג'י), לכיוון ההר וולוג'אק וממוקם מעל לגובה -100 מ 'מעל פני הים. שביל ברור לעברו עובר במדרון השמאלי שמעל האגם הקטן, מתחת ליער, והמרחק בין שני האגמים הוא מעל 500 מ '.

 זמן קצר לאחר שתעברו את האגם הקטן, השביל נכנס ליער גבוה, לפני הירידה לעמק שבו נמצא האגם הגדול, יש מעבר בשביל בגובה של כמה עשרות מטרים. האגם הגדול הוא פנינת טבע אמיתית.

אגם פיווה PIVA LAKE- Pivsko jezero
אגם פיווה PIVA LAKE- Pivsko jezero

שאלות נפוצות בנוגע לאגם פיווה PIVA LAKE

עם ההגעה לפלוזין, תוכלו לעלות על סירה להפלגה באגם פיבה בגובה  675 מ ' גובה מעל  פני הים, במאגר המלאכותי הגבוה ביותר בעולם.בשייט בסירה תגלו את אגם פיווה וחלק מקניון קומרניקה. תוכלו  לצאת לשחייה ולעשות הפסקה בשייט מפעם לפעם ולרדת למקומות בטבע שניתן להגיע אליהם רק בסירה, למשל למערות.

בעיירה תבקרו גם במנזר פיווה, אשר הועתק עקב הקמת תחנת הכוח ההידרואלקטרית, המנזר פורק אבן אחר אבן ועבר למקום חדש בכפר גורנסקו (פלוז'ין). יתוכלו לראות 1260 מ"ר של ציורי קיר מעניינים משנת 1605

פארק הטבע פיווה שופע בהרים, אגמים, קניונים ונהרות. באזורים הרריים גדולים עם מרעה ויערות עשירים, קניוני הר מושרשים של הטרה , Piva , Komarnica ו Sušica נהרות ואגמי הר -כל אלה ימשכו מי מכם שהוא חובב טבע .

ישנן אפשרויות שונות במהלך שהותכם שתהפוך את הטיול לבלתי נשכח. החל מטיולים רגליים, קיאקים, שחייה, דיג, רפטינג ועד בילוי באמצעות אומגה, גלישה על קו הרוכסן, טיול ספארי ג'יפים, טיולי אופניים ורכיבה על סוסים. בנוסף, ישנם הרבה מסלולים המיועדים לאופני הרים בשטח.

מתקני הלינה בפארק הטבע פיווה הם אותנטיים ותוכלו לבחור מתוך שהות בעיירה פלוז'ין או לבלות את הלילות באחד מכפרים שמסביב ולישון בבונגלוס או באוהל באחד ממחנות הקמפינג הרבים המיועדים לכך.

כן זה בהחלט יכול להתאים לביקור עם הילדים, יש המון מה לעשות באזור וגם אתם מראים לילדים שלכם את הטבע המדהים באזור

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה במונטנגרו מתחילה כאן

דילוג לתוכן