חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צטינייה – Cetinije (Cettinge)

צטינייה – Cetinije (Cettinge) הינה בירתה העתיקה של מונטנגרו. העיר הוקמה במאה ה-15 עבור הבישופים והנסיכים ששלטו במונטנגרו. העיר קרויה בשם הזה משום שהיא יושבת על נהר הצטיניה הנשפך אל אגם סקדאר (Skadar). היא היתה הבירה בתקופת תור הזהב של מונטנגרו, בימי שלטון שושלת פטרוביץ', שהאחרון שבהם, ניקולא פטרוביץ', שלט עד מלחמת העולם הראשונה, שאחריה חלו שינויים מפליגים בכל המבנה המדיני של האזור. עד היום נותרו בעיר מבני השגרירויות הזרות (שעקרו בינתיים לפודגוריצה), בית הפרלמנט ניצב בה, וראש הממשלה מבלה בה את רוב זמנו. עוד שרידים לתפארת העבר הם ארמון ביליארדה (Biijarda) שהוקם לכבוד פטר השני פטרוביץ' נייגוסי, השליט המשורר המהולל ביותר של מונטנגרו. בארמון הזה כתב נייגוסי את יצירתו הגדולה "עטרת ההר" (Gorski Vijenac). היום שוכן בארמון מוזיאון מקומי. מאחוריו ניצב מנזר פטרוס הקדוש מהמאה ה-15 (נבנה מחדש במאה ה-18), האוצר בתוכו שרידים קדושים ססגוניים במיוחד כמו שתי אצבעות מכף ידו של יוחנן המטביל…

חוץ מכל אלה אין הרבה מה לעשות בצטינייה, אלא אם כן הגעתם אליה ביום ראשון, כי אז תוכלו להנות משוק האיכרים הססגוני, דייגים, מעשני בשר ושאר מוכרי פרקמטיה.

צטינייה היא עיר במונטנגרו, הממוקמת באזור ההררי של המדינה. היא הייתה בירת מונטנגרו מ-1498 עד 1878, וממשיכה להיות מרכז תרבותי והיסטורי חשוב במדינה.

העיר מוקפת בהרי ביילולאש, והאווירה בה הרים ורגועה. יש בה מספר אתרים היסטוריים מרכזיים, כולל טירת צטינייה, מנזר צטינייה, ומוזיאון ההיסטוריה של מונטנגרו.

טירת צטינייה היא מבנה היסטורי חשוב, שנבנה במאה ה-15. היא הייתה מקום מושבו של השליטים המונטנגריים במשך מאות שנים. מנזר צטינייה הוא מנזר אורתודוקט מפואר, שנבנה במאה ה-18. הוא מכיל אוסף חשוב של כתבי יד, איקונוגרפיה ומוזיקה דתית.

מוזיאון ההיסטוריה של מונטנגרו הוא מוזיאון המציג את ההיסטוריה של מונטנגרו מהעת העתיקה ועד ימינו.

צטינייה היא יעד פופולרי לתיירים, המגיעים כדי לחוות את האווירה ההררית, את ההיסטוריה והתרבות של העיר.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה במונטנגרו מתחילה כאן

דילוג לתוכן